POCZĄTKI

Wszystko zaczęło się gdy w naszym domu zamieszkała suczka rasy Rhodesian Ridggeback – Tusani Junior Dazzle. Zanim się urodziła już miała nadane imię przez moje córki. Rozee to pierwszy RR, wcześniej były boksery i gończy polski

Długo zastanawiałam się nad wyborem rasy, która pasowałaby do nas. Wspólnie podjęliśmy decyzje, że będzie to Rhodesian. Nie łatwo było wybrać hodowlę, która miałaby akurat dostępną dla nas suczkę. Po kilku miesiącach znalazłam ogłoszenie, że jest miot na Słowacji. Gdy miała 6 tygodni odwiedziliśmy ją jeszcze w hodowli. Poznałam jej rodzeństwo, matkę, babkę i inne ciotki. :-). 

W końcu zamieszkała z nami, początki nie były łatwe, wulkan energii, ciągle chciała się bawić. Kradła różne rzeczy i wymuszała zabawę, aby ją gonić, było to zabawne, ale czasem irytujące. Dziś spoważniała i jest piękną elegancką suczką. We wszystkim nam towarzyszy, w kuchni, ogląda telewizor, uczestniczy w nauczaniu zdalnym. Codziennie chodzimy na spacery po okolicy.  Uwielbia towarzystwo innych psów zwłaszcza drugiego RR. Lubimy wypady w Beskidy, wakacje nad morzem i wycieczki rowerowe.

HODOWLA FCI

Zanim założyliśmy hodowlę przeprowadziliśmy badania Rozee pod okiem naszego weterynarza, aby upewnić się, że nie jest obciążona poważnymi chorobami. 

Założyliśmy hodowlę w zeszłym roku w ramach Związku Kynologicznego w Polsce.

Z miłości do rasy małymi krokami, powoli będziemy wykonywać swoja pracę. Życie naszej rodziny bardzo się zmieniło gdy pojawił się pierwszy RR, głęboko wierzę, że będą kolejne i zawsze pozostaną z nami.

SOCJALIZACJA

Bardzo zależało nam na ułożeniu psa, więc od samego początku poświęciliśmy dużo czasu na jej socjalizację. Rozpoczęliśmy od psiego przedszkola, a następnie ukończyliśmy kilka kursów treningowych pod okiem doświadczonych trenerów i behawiorystów. Nasz pies mieszka z nami i dzielimy z nią nasz dom i ogród. Ogromną wagę przywiązujemy do socjalizacji. Socjalizację realizujemy dosłownie wszędzie: na spacerach indywidualnych i zbiorowych, w samochodzie, w restauracji, w windzie, w sklepach np. hipermarketach budowlanych, gdzie można wejść z psem. Organizujemy spotkania z już dobrze zsocjalizowanymi psami, aby stworzyć pozytywne doświadczenia. 

Oswajamy z odkurzaczem, mikserem, parasolem, kosiarką, grabiami, łopatą. Prace na ogrodzie wzbudzają dużo emocji, zwłaszcza kopanie czy grabienie 🙂
Szczególną uwagę przywiązujemy do wody i różnych nawierzchni (kafelki, piasek, trawa, kałuże, chodnik).

Ważne są również spotkania z różnie ubranymi ludźmi (w mundurze, z kapturem, rowerzysta z kaskiem). Dzieci w różnym wieku stanowią bardzo istotną część socjalizacji, towarzyszą od początku, po to aby w przyszłości pies miał pozytywne nastawienie.
Oswajamy z naszymi emocjami z płaczem, śmiechem, krzykiem, głośnym głosem oraz z naszym rytmem dnia i pośpiechem w życiu codziennym. Uważamy, że dobra socjalizacja to najważniejsza część wychowania, aby psy nie były nieśmiałe i lękliwe.
Tylko w ten sposób zapewnimy umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach, co pozwoli im wyrosnąć na wspaniałe psy zrównoważone psychicznie.

DIETA BARF

Od początku Rozee jest na diecie BARF. Dieta składa się z surowego mięsa, mięsnych kości, podrobów, jaj, oleji m.in: z dzikiego łososia, dodatkiem są jarzyny i owoce. Dodatkowo podajemy suplementy Pokusa RawDietLine :

– hemoglobina,
– algi,
– drożdże  browarnicze,
– owoc dzikiej róży,
– czystek.

Przy diecie BARF ważne jest, aby regularnie badać krew, czy nie powstały jakieś niedobory, spowodowane niezbilansowanym odżywianiem .